جاوااسکریپتطراحی سایت

جاوا اسکریپت چیست؟

جاوا اسکریپت یک زبان شئ گرا سطح بالا است که به علت کارایی آن در اکثر حوضه های برنامه نویسی بسیار محبوب است. جاوا اسکریپت در سال 1995 توسط برندان آیچ (Brendan Eich) اختراع شد.

همانطور که اشاره کردیم از جاوا اسکریپت در اکثر حوضه های برنامه نویسی استفاده می شود که در ادامه به تک تک آنها می پردازیم، اما حوزه ی اصلی استفاده ی جاوا اسکریپت برنامه نویسی تحت وب است. به زبان ساده و خلاصه، وبسایت ها بدون جاوا اسکریپت مانند انسان بدون روح هستند.

فهرست عناوین:

حوزه های استفاده ی جاوا اسکریپت

طراحی سایت

 همانطور که اشاره کردیم، اصلی ترین استفاده از جاوا اسکریپت در سمت فرانت وب است، وبسایت ها توسط جاوا اسکریپت در کنار html و css ساخته میشوند.

  برنامه نویسان وب توسط html و css اسکلت و نمای وبسایت را طراحی می کنند، و توسط جاوا اسکریپت وبسایت را داینامیک می کنند. به طور کلی اگر جاوا اسکریپت را از وبسایت ها حذف کنیم، تنها عناصر موجود در وب html و css خواهند بود.

برنامه نویسی سمت سرور

وبسایت ها دو سمت دارند قسمت فرانت اند یا جلوی وبسایت، که به زبان ساده به هر آنچه که که کاربر در صفحات یک وبسایت مشاهده میکند قسمت فرانت سایت گفته میشود.

قسمت بک اند یا سمت سرور، این سمت توسط کاربر قابل مشاهده نیست و شامل اطلاعات وبسایت که در دیتابیس ذخیره شده است میشود.

سایت دیجیکالا را در نظر بگیرید، شما وارد سایت میشوید و یک تلفن همراه را برای خرید انتخاب میکنید. سمت بک اند در دیتابیس اطلاعات کالا مورد نظر خوانده میشود و مراحل ثبت را طی میکند و در آخر نتیجه در سمت فرانت به کاربر نشان داده میشود.

به لطف فریمورک های بسیاری که برای جاوا اسکریپت طراحی شده، در سمت سرور هم جاوا اسکریپت بسیار قدرتمند عمل میکند.

بازی سازی

جاوا اسکریپت یکی از بهترین زبان ها برای ساخت بازی های تحت وب و موبایل است. بازی محبوب موبایلی 2048 از نمونه بازی هایی است که توسط این زبان شیرین ساخته شده است.

Aqaye Pardakht

البته به ندرت در ساخت بازی ها از جاوا اسکریپت استفاده میکنند زیرا برای اینکار زبان های قدرتمند تری مانند جاوا، c# و c++ وجود دارد.

امنیت

بحث امنیت در طراحی سایت امری بسیار مهم است، سایتی که امنیت آن تامین نشده باشد همیشه در خطر هک شدن توسط هکر های کلاه سیاه است.

با وجود اینکه زبان قدرتمند پایتون برای حوضه ی امنیت و شبکه وجود دارد اما از جاوا اسکریپت نیز در امنیت وب استفاده میشود. از جاوا اسکریپت برای ایمن سازی وبسایت ها، تست نفوذ و… استفاده میشود.

چگونه جاوا اسکریپت را یاد بگیریم؟

برای یادگیری جاوا اسکریپت راه های بسیار زیادی وجود دارد، مهمترین اصل یادگیریه برنامه نویسی، اول این است که شما بدانید با کدام نحوه ی آموزش بهتر ارتباط برقرار میکنید و مطالب را درک میکنید. به عنوان مثال بعضی افراد با حضور در آموزشگاه ها و اموزش دیدن حضوری بهتر مباحث را درک میکنند تا آموزش دیدن در کلاس های آنلاین و یا به صورت خودآموز.

کلاس های حضوری

در تمامی شهر های ایران، آموزشگاه و اساتید خوبی برای یادگیری جاوا اسکریپت و برنامه نویسی وجود دارد، به عنوان مثال در شهر ساری شرکت توسعه اطلاعات و ارتباطات دونا، دوره  های حضوری صفر تا صد مخصوص طراحی سایت، که تمامی مباحث مورد نیاز برای ورود به بازار کار رو شامل میشود ارائه میدهد.

برای مشاهده ی سرفصل های دوره ها به لینک های زیر مراجعه کنید:

دوره ی جامع فرانت اند + آموزش گیت با پروژه ی واقعی.

دوره ی هیولای طراحی سایت.

خودآموز

برای یادگیری به صورت خودآموز نیز منابع بسیار خوبی وجود دارد که چند تا از آنها را در اینجا معرفی میکنیم تا در صورت آموزش دیدن به صورت خودآموز از آنها استفاده کنید.

تنها بدی که آموزش دیدن به صورت خودآموز دارد این است که معمولا پشتیبانی ندارد و شما دسترسی به مدرس اون دوره ندارید، در صورتی که دوره های حضوری پشتیبانی رایگان دارند.

Zarin pall

Javascript.info

این وبسایت یکی از بهترین وبسایت های خارجی است و تمامی سرفصل های جاوا اسکریپت را به طور تمام و کمال در خود جای داده است. مهمترین ویژگی درباره ی این وبسایت این است که چندوقت پیش یک تیم ایرانی زبان فارسی را به این سایت اضافه کرده است و شما میتوانید به راحتی آموزش های این وبسایت را بخوانید.

W3school.com

یکی دیگر از وبسایت های خارجی موجود سایت w3school است، این سایت مانند سایت قبلی اختصاصی مربوط به زبان جاوا اسکریپت نیست و درمورد تمامی زبان آموزش و داکیومنت قرار داده است و با مثال های ساده و روان تک تک مباحث را آموزش داده است.

Developer.mozilla.org

این سایت مختص برای طراحان سایت است و تمامی مباحثی که برای یک فرانت اند دولپر شدن نیاز دارید را دارا می باشد.

البته این سایت نسبت به سایت w3school یک مقدار تخصصی تر است و باید زبان انگلیسیان در حد متوسط باشد تا بتوانید مطالب  را خوب درک کنید.

Sabzlearn.ir

در بین وبسایت های ایرانی که آموزش جاوا اسکریپت می دهند، سایت سبزلرن یکی از کامل ترین پکیج های جاوا اسکریپت را دارا میباشد.

دوره ی جاوا اسکریپت سبزلرن کاملا رایگان بوده و  حدود 400 پارت ویدیو، آموزش جاوا اسکریپت از مقدماتی تا پیشرفته قرار داده است.

Sariasan.com

این وبسایت نیز یکی از وبسایت های خوب ایرانی در زمینه آموزش جاوا اسکریپت است و جاوا اسکریپت را از مقدماتی تا پیشرفته به صورت کاملا رایگان آموزش می دهد.

علاوه بر وبسایت هایی که اشاره کردیم، وبسایت های بیشمار دیگری نیز برای آموزش جاوا اسکریپت وجود دارد.

اما یکی دیگر از بهترین راه های یادگرفتن زبان های برنامه نویسی، چنل های یوتیوب است.

در صورت آنکه زبان انگلیسیتان در سطح قابل قبولی است، یوتیوب بهترین منبع برای آموزش دیدن است. چنل های آموزش جاوا اسکریپت در گوگل بیشمار است که بعدا در مقاله ای جدا آنها را برای شما معرفی میکنیم.

تلاش نت

بازار کار زبان جاوا اسکریپت

همانطور که گفتیم از جاوا اسکریپت در اکثر شاخه های برنامه نویسی استفاده میشود اما پتانسیل واقعی این زبان در طراحی فرانت وب نشان داده میشود.

به عنوان مثال فرض میکنیم که شما نیازمندی های یک فرانت اند دولوپر شدن را یاد گرفتید، حالا نگاهی به بازار کار این حوضه در ایران می اندازیم.

image
همانطور که مشاهده میکنید در حال حاضر 1000 فرصت شغلی برای یک فرانت اند دولوپر وجود دارد، حالا نگاهی به بعضی از فرصت ها با سابقه های کاری متفاوت می اندازیم.
image 1
این یک آگهی برای جذب یک فرانت اند دولوپر جونیور است. جونیور به معنای تازه کار است و شما اگر فقط html، css و جاوا اسکریپت را در حد متوسط مسلط باشید به عنوان یک برنامه نویس جونیور شناخته خواهید شد.

همانطور که مشاهده میکنید پایه حقوق یک فرانت اند کار جونیور از 5 میلیون شروع میشود، البته این مبلغ در شرکت های مختلف متفاوت است، بیشتر شرکت ها پایه حقوقشان برای یک فرانت اند دولوپر جونیور 8 میلیون می باشد.

image 2
نمونه ای دیگر از فرصت شغلی برای یک فرانت اند دولوپر جونیور که پایه حقوق آن از 8 میلیون تومان میباشد.
image 3
بعد از 2 الی 3 سال سابقه کار و تجربه کاری، شما به عنوان یک فرانت اند دولوپر  mid-level شناخته خواهید شد که پایه حقوقتان از 12 میلیون تومان می باشد و با توجه به تسلطتتان تا سقف 15  الی 20 میلیون نیز میرسد.
image 4
حالا بعد از اینکه شما 3 الی 5 سال سابقه، تجربه و تخصص پیدا کردید به عنوان یک فرانت اند دولوپر سینیور یا ارشد شناخته خواهید شد و پایه حقوقتان از 25 میلیون شروع میشود و تا سقف 50 میلیون نیز میرسد.
image 5
اینم یه نمونه از موقعیت شغلی فرانت اند دولوپر سینیور با حداقل حقوق 50 میلیون تومان.

خیلی مبلغ خوبی است نه؟!!

اما این نکته رو هم در نظر داشته باشید که این مبالغ فقط با کسب تخصص و مهارت به دست می آید نه فقط سابقه ی کار. پس تصور آسان رسیدن به این سطح رو از سرتان بیرون کنید.

سوالات متداول

آیا یادگیری جاوا اسکریپت نیاز به پیش نیاز و دانش کامپیوتر دارد؟

خیر، برای یادگیری جاوا اسکریپت پیش نیازی لازم نیست، البته این موضوع به حوزه ای که میخواهید فعالیت کنید بستگی دارد، به عنوان مثال شما اگر بخواهید یک طراح سایت شوید حتما اول باید به html و css مسلط شوید که کار بسیار ساده ای است.

چه مقدار زمان میبرد تا جاوا اسکریپت را یاد گرفت؟

شما برای یادگیری جاوا اسکریپت به 6 الی 9 ماه زمان نیاز دارید. البته نا گفته نماند که بعد از این مدت شما مسلط به این زبان برنامه نویسی نخواهید شد و فقط در حد ابتدایی به جاوا اسکریپت مسلط شده اید، بعد از اتمام مسلط شدن به جاوا اسکریپت، به تمرین و تلاش خودتان بستگی دارد.

آیا جاوا اسکریپت زبان خوبی برای یادگیری است؟

طبق  نظر سنجی های به عمل آمده در سال 2022، جاوا اسکریپت محبوب ترین زبان برنامه نویسی است. این عنوان بین زبان پایتون و جاوا اسکریپت مدام در حال رد و بدل شدن است.

آیا جاوا اسکریپت زبان آسانی برای یادگیری است؟

بله، جاوا اسکریپت نسبت به زبان هایی مانند c++ و c# زبان آسانی برای یادگیری است.

در روز چه مقدار تمرین برای مسلط شدن به جاوا اسکریپت و استخدام شدن نیاز است؟

بنا بر گفته ی اکثر برنامه نویس های موفق، روزی 2 الی 3 ساعت تمرین در مدت دو یا سه ماه شما رو به سطح قابل قبولی میرساند و شما دانش کافی برای استخدام شدن را کسب میکنید.

میهن وبهاست

9 درصد تخفیف ویژه با کد معرف زیر
mwh-683cc

کتابخانه ها چه استفاده ای در جاوا اسکریپت دارند؟

کتابخانه یا فریمورک ها یک سری کد های آماده ی جاوا اسکریپتی هستند که برای سرعت بخشیدن و راحت تر کردن کار برنامه نویس ها طراحی شدند.
 به عنوان مثال شما به عنوان یک طراح سایت میخواهید با استفاده از جاوا اسکریپت یک اسلایدر برای سایتی که طراحی میکنید ایجاد کنید، بدون استفاده از کتابخانه ها شما باید یک سری کد ها رو خودتان بزنید تا اسلایدر را ایجاد کنید.
اما با استفاده از فریمورک شما همان کدی که باید برای ساخت اسلایدر بزنید را به صورت آماده کپی کرده و وارد کد هایتان میکنید.

آیا جاوا و جاوا اسکریپت یکی هستند؟

خیر!!!!!!
خیلی از کسانی که تازه میخواهند وارد حوزه برنامه نویسی شوند این تصور غلط را دارا هستند.
 جاوا اسکریپت و جاوا دو زبان برنامه نویسی متفاوت از هم هستند.

به این مطلب امتیاز بدهید

نمایش بیشتر
بهترین درگاه پرداخت
Aqaye Pardakht

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا